HABERLER
Haber Arşivi
1.Uluslararası Turabdin Sempzoyumu Yapılıyor

Yazarımız Yusuf Beğtaş'a Onur Ödülü

Süryaniler Mor Gabriel'de Buluştu

Site Yazarımızın Kitap İmzalama Etkinliği

Hakkari'de Kiliseyi Temizleyip İbadet Yaptılar

Kaçırılan Çiftin Köyündeki Kiliseye Saldırı

Diril Ailesi: Ciddi Bir Arama Çalışması Yapılmadı

Süryanilerden Diril Cinayetine Tepki: Av Değiliz

Süryani Kurumlarından Diril Çifti İçin Mektup

Süryaniler Kültürlerinin Kaybolmasından Endişeli

Yoksulların Doktorunu COVİD-19 Nedeniyle Kaybettik

Şimuni Diril Son Yolculuğuna Uğurlandı

70 Gün Sonra Gelen Acı Haber

Türkiye'de Yaşayan Süryaniler Tedirgin

Kayıp Çiftin Kaçırılmalarından Şüpheleniliyor

geri | | ileri
 
 
/ SÜRYANİLERDEN DİRİL CİNAYETİNE TEPKİ: AV DEĞİLİZ

11 Ocak’ta kaçırılan Hürmüz ve Şimuni Diril çiftinden Şimuni Diril’İn cansız bedenine 20 Mart günü ulaşılmıştır. Süryanilerin oluşturduğu Platform Turabdin olarak öncelikle ailesine, yakınlarına ve tüm halkımıza başsağlığı diliyoruz.

İnsanlarımıza binlerce yıldan beri yaşadıkları topraklarında yaşayabilmesi maalesef çok görülmektedir. Özellikle 1915’den bu yana hıristiyan halkları “av” olarak gören avcılar belli ki ellerinden hala silahı indirmemiştir.

Dönem dönem av sezonu açılmış ve devletin açık çağrısı ile köyüne dönüp kendi halinde yaşayan insanlarımız bir kez daha “av” olarak görülmüşlerdir.

Bu iki insanımızı kimin ya da kimlerin kaçırdığı ve Şimuni Diril’i kimin katlettiğini henüz bilmemekle birlikte ayrımcı ve nefretçi egemen zihniyeti biliyoruz.

Henüz fail ya da failler bilinmemekle birlikte ortada olan somut bir şey var ki; olay etkili bir şekilde soruşturulmamaktadır. Resmi makamlar daha ilk günlerde arama kurtarma faaliyeti sürdürmemiş, göstermelik bir fotoğraf verip, haber servis ederek köyden ayrılmışlardır.

Halen de arama çalışması yapılmamaktadır. Nitekim Şimuni Diril’in cansız bedeni kendi oğlu tarafından bulunmuştur. Halen kayıp Hürmüz Diril için yetkililerin bir an evvel kapsamlı arama kurtarma faaliyeti yürütmesi, Şimuni Diril’in katledilmesine ilişkin ve olayın aydınlatılmasına yönelik hızlı ve etkili soruşturma yürütülmesi şarttır.

Konu hakkında bilgisi olan ve elinde bir imkan olan her bireyin ve her kurumun bunu açıklaması da gereklidir. Tüm bu süreçte de şeffaf bir şekilde kamuoyunun bilgilendirilmesi gereklidir. Platform Turabdin olarak da bu olayın takipçisi olacağımızı ve tüm kesimlerin de bu olaya duyarlılık göstermesi gerektiğini belirtmek isteriz.

Platform Turabdin (Süryani Aydınları ve Aktivistleri Tartışma Grubu)

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2020 

 
   

   


© Copyright 2008 www.suryaniler.com
tasarım: Web Tasarım