HABERLER
Haber Arşivi
Süryani Yerleşim Yerlerinde Peşpeşe Yangınlar

Suriye'de Yaşayan Süryaniler: Terörden Korkmuyoruz

AİHM, Süryanice Soyadı Yasağını Haksız Buldu

AİHM'den Süryanilere Ret: Eksik Evrak

Süryanice Online Projesi Tanıtımı Yapıldı

Midyat'tan İsveç'e Belediye Başkanlığına

Çörekleri Birinci Oldu, Siparişlere Yetişemiyorlar

Uluslararası Gregory Abû’l-Farac Çalıştayı

Midyat'ta Süryaniler Terfi Ayini Yaptı

Londra'dan Mardin'e Bir Vefa Borcu Hikayesi

Önyargıları kırmak için “YANYANA” geldiler.

Altı Kuşaktır Demir Dövüyorlar

Türkiye'de Kültürlerin Tanınma Deneyi

Tahsis Kararı İptal Mülkiyet Sorunu ise Devam

Syriacs want Confiscated Historical Monuments Back

geri | | ileri
 
 
/ SÜRYANİCE ONLİNE PROJESİ TANITIMI YAPILDI

İnternet üzerinden Süryanice öğretmeyi hedefleyen ve Avrupa Birliği Erasmus+ programı tarafından desteklenen "Süryanice Online Projesi" (www.surayt.com) 17 Şubat 2019 Pazar günü, Istanbul Keldani Katolik Kilisesi salonunda bir tanıtım semineri ile insanlara tanıtıldı.

Tanıtım semininerinde Midyat Süryani Kültür Derneğinden Malfono (Eğitmen) Ayhan Gürkan'ın açılış konuşmasını Süryanice ve Türkçe olarak yaptı. Daha sonra proje direktörü Prof.Dr. Shabo Talay yaptığı konuşmada bu projenin amaçlarını ve önemini vurguladı. Hedeflerinin bu toprakların en eski dillerinden biri olan Süryanicenin yok olmaması ve insanlar tarafından öğrenilmesi olduğunu belirten Talay bu amaçla kurdukları ekip ile 2012 yılından beri bu proje üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Proje koordinatörü Soner Ö. Barthoma'da Türkçe olarak yaptığı konuşmasında projenin 2012 yılından günümüze kadar ulaştığı noktaları ve projenin önemimini vurguladı. Soner konuşmasında projenin finansal olarak Avrupa Birliği desteği sonlandıktan sonra da devam etme arzusunda olduklarını belirtti. Projenin şu aşamada Almanca, İngilizce, Fransızca, İsveççe, Flemenkçe, Türkçe ve Arapça dillerini bilenler için hizmet verdiğini ifade eden Barthoma 3 dilde eğitim kitaplarını hazırladıklarını ve bastırdıklarını söyledi. Bütün dillerde eğitim kitaplarının yakında hazır olup bastırılacağını ve siteye ekleneceğini de ifade eden Barthoma siteye gösterilen ilgileden memnun olduklarını belirtti.

Yönetmen Hakan Aytekin'in hazırladğı Yarına Bir Harf BelgeselindeTanıtım konuşmalarından sonra izleyicilerden gelen sorulara Prof. Shabo Talay ve Soner Ö. Barthoma tarafından cevaplar verildi. Soru cevap kısmından sonra seminere kısa bir ara verildi. Aranın ardından Maltepe Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan yönetmen Hakan Aytekin tarafından hazirlanmis "Yarına bir harf" belgeseli gösterildi ve yönetmen ile kısa bir söyleşi yapıldı ve izleyicilerden gelen sorular cevaplandı.

SAOP -Süryanice Online Projesi-, Avrupa Birliği Erasmus + programı tarafından 2017-2020 yılları için finanse edilmekte olup, Almanya’da Freie Universität Berlin tarafından koordine edilmekte, İsveç’ten Stockholm Üniversitesi, Hollanda’dan Mor Efrem Süryani Ortodoks Manastırı, ABD'den Beth Mardutho Süryani Enstitüsü ve Türkiye'den Midyat Süryani Kültür Derneği tarafından yürütülmektedir. Bir önceki AOP projesine (2014-2017) Ingiltere'den Cambridge Üniversitesi, Norveç'ten Bergen ve Almanya'dan Leipzig Üniversiteleri katılmıştı. 

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2019 

 
   

   


© Copyright 2008 www.suryaniler.com
tasarım: Web Tasarım