HABERLER
Haber Arşivi
Süryanice Online Projesi Tanıtımı Yapıldı

Midyat'tan İsveç'e Belediye Başkanlığına

Çörekleri Birinci Oldu, Siparişlere Yetişemiyorlar

Uluslararası Gregory Abû’l-Farac Çalıştayı

Midyat'ta Süryaniler Terfi Ayini Yaptı

Londra'dan Mardin'e Bir Vefa Borcu Hikayesi

Önyargıları kırmak için “YANYANA” geldiler.

Altı Kuşaktır Demir Dövüyorlar

Türkiye'de Kültürlerin Tanınma Deneyi

Tahsis Kararı İptal Mülkiyet Sorunu ise Devam

Syriacs want Confiscated Historical Monuments Back

Süryaniler El Konulan Mülklerini Geri İstiyor

Diyanet'e Mardin'de Kilise Piyangosu

Adıyaman Süryani Mezarlığına Saldırı

Süryani Aktivisitlerden Musul Açıklaması

geri | | ileri
 
 
/ MİDYAT'TAN İSVEÇ'E BELEDİYE BAŞKANLIĞINA

Beş çocuklu Midyatlı Süryani asıllı bir ailenin çocuğu olan ve 70 li yıllarda ailesi ile birlikte İsveç´e göç eden İlan De Basso, gönül verdiği partisi ve siyasetteki başarılı çalışmaları sayesinde bu makama geldiğini söyledi.

Belediye Başkanı İlan De Basso, bir Midyatlı olarak İsveç´te Belediye Başkanlığı makamında olmanın ayrı bir gurur verdiğini söyledi.

Belediye Başkanı olduğu şehirde yaşayan Mardinliler, “o çok başarılı ve yardımsever bir politikacı ve bizler için gurur kaynağı” şeklinde memnuniyetlerini dile getiriyor..

Midyat in Narlı (heleh) köyünden bir babanın ve Güngören (keferbe) köyünden bir annenin çocukları olan ilan De Basso aile içinde sadece babasının eğitim gördüğünü belirtti. Basso “Babam eğitim için Mardin´de Deyrulzafaran Manastırında ikamet etti. Eğitimi sonrası tekrar köye döndü annemle evlendi oradan is için Diyarbakır a yerleşti. Ben 1969 yılında Diyarbakır´da dünyaya geldim 6 yaşıma kadar Diyarbakır´da yaşadım. Daha sonra ailece İsveç´e göç ettik. 

Babam burada eğitimine devam etti ve sosyonom olarak çalıştı. Aile içinde 5 kardeşimden 2 si Diş hekimi biri ekonomist diğeri avukat olarak görev yapıyor. Benim dışımda hiç biri siyasetle uğraşmıyor. Siyasetin içinde olan sadece benim. Bağlı olduğum parti içinde ve siyasetin çeşitli dallarında görev aldım. Siyasetin yanı sıra Belediyecilik konusunda çok iyi birikime sahip oldum. Avrupa ülkelerinin bir çok Belediyesi ile çok yakın çalışmalarımız oldu. Memleketim olan Mardin ve Midyat a defalarca gittim. 

Memleketim ve ülkemden hiç kopmadım ve kopamam çünkü orası benim Memleketim ve vatanim. Oralarda onlarca akraba es dost arkadaş ve tanıdıklar var. Bir çoğu ile irtibatım hala devam ediyor. Siyasetteki belediyecilikteki birikimimi Mardin ve çevresindeki belediyeler ile paylaşmak isterim. Demokratik anlamda, kültürel anlamda belediyecilik hizmetleri anlamında, ticari anlamda belediyeler arası değişim ve her türlü bilgi alışverişi anlamında kısacası her türlü yardım anlamında İsveç ile Mardin arasında köprü olarak hizmete hazırım “ dedi.

Mardin Söz Gazetesinin İsveç Temsilcisi Mehmet Maşuk Özer´ in siyasetteki ve belediyecilikteki birikiminizi Mardin Belediyesi paylaşmak isterimsiniz şeklindeki soruya, İlan De Basso “Neden olmasın? Doğduğumuz topraklara vefa borcumuz var. Memleket sevdası ile doluyuz. Mardin Belediye Başkanı olarak da hemşerilerime hizmet vermeyi hayal ediyorum.” Şeklinde cevap verdi

Kaynak ve Fotoğraf: Mardin Söz Gazetesi ; Güncellem Tarihi: 8 Şubat 2019 

 
   

   


© Copyright 2008 www.suryaniler.com
tasarım: Web Tasarım