HABERLER
Haber Arşivi
Yoksulların Doktorunu COVİD-19 Nedeniyle Kaybettik

Süryanilerden Diril Cinayetine Tepki: Av Değiliz

Şimuni Diril Son Yolculuğuna Uğurlandı

Diril Ailesi: Ciddi Bir Arama Çalışması Yapılmadı

70 Gün Sonra Gelen Acı Haber

Türkiye'de Yaşayan Süryaniler Tedirgin

Kayıp Çiftin Kaçırılmalarından Şüpheleniliyor

Süryani Çiftten 4 gündür Haber Alınamıyor

Tutuklanan Rahip Serbest Bırakıldı

Tutuklanan Rahip: İnancım Gereği Yardım Ettim

Süryani Rahip İtirafçı İfadeleriyle Tutuklandı

Süryani Rahip Sefer Bilecen Gözaltına Alındı

Kaya Mezarlarında Süryanice Kitabeler Bulundu

Süryani Yerleşim Yerlerinde Peşpeşe Yangınlar

Suriye'de Yaşayan Süryaniler: Terörden Korkmuyoruz

geri | | ileri
 
 
/ SÜRYANİLER EL KONULAN MÜLKLERİNİ GERİ İSTİYOR

Süryani aydınları ve aktivistlerinin oluşturduğu Platform Turabdin, yaptığı yazılı bir açıklama ile son günlerde kamuoyunda oldukça konuşulan mülkiyeti Diyanet ve Mardin Büyükşehir belediyesine geçen Süryani kilise, manastır ve mezarlıkları ile ilgili bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle: 

KAMUOYUNA

Süryaniler, binlerce yıldan beri yaşadıkları bu topraklarda pek çok eser üretmişlerdir. Süryani halkı bu topraklarda yaşadıkları süre boyunca var olan hiçbir şeyi bozmadan, yıkmadan ve yağmalamadan yaşamışlardır. Süryaniler, ilk Hıristiyan toplumlardan da birisidir. İnançlarını layıkıyla yaşamaya çalışmış ve köylerinde kiliseler, manastırlar inşa etmişlerdir. Bu ibadethanelerin en yenisi bile 300-400 yıllıktır. O yüzden inancı, fikri ne olursa olsun, bu eserler insanlığa ve insan olanlara armağandır, onların gözetimi ve korumasına emanettir. 

Ancak öğreniyoruz ki; büyükşehir haline getirilen Mardin'de köyler ve köy tüzel kişilikleri kaldırılarak, sessiz sedasız tüm bu eserler devlet hazinesine devredilmiş, çeşitli kamu kurumlarına tahsis edilmiştir. Bu son durum, daha önce de örneklerini defalarca görüp yaşadığımız bu yağmacı anlayışın 21. Yüzyılda da devam ettiğini göstermektedir. Ne tesadüftür ki içinde bu bunduğumuz dönemde IŞİD Irak ve Suriye’de kiliselerimize, mallarımıza el koymuş, eserlerimizi tahrip etmiş, insanlarımızı kaçırıp katletmiştir.

IŞİD bütün bu insanlık suçlarını yaparken “Müslüman olmayanın malı, canı, namusu Müslümana helaldir” anlayışıyla hareket etmektedir. Şimdi sormak gerek ki; Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yaptığı yağma ile IŞİD’in yaptığı yağmacılık arasında bir fark var mıdır? Türkiye’deki kültürel ve tarihi varlıklarımızın, kiliselerimizin, manastırlarımızın tüm yurttaşların vergisiyle bir Sünni İslam kurumu olarak faaliyet gösteren Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis edilmesi, devlet hazinesine devredilmesi, IŞİD’in işgal ettiği yerlerde “Süryanilerin kiliselerini, mallarını İslam Devleti’nin beytülmalına (hazine) devrediyoruz” demesinden farkı nedir? 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu antlaşması olan Lozan Anlaşması’nın 42/3 ve 37. Maddeleri gereğince azınlık kurumları ve malları hakkında devletin koruma, işleyişi kolaylaştırma yükümlülüğü vardır. Nitekim başbakanlık yaptığı dönemde Erdoğan, 2013 yılında açıkladığı demokratikleşme paketinde “Mor Gabriel Manastırı’nın arazisi iade ediyoruz. Böylece bir haksızlığı gideriyor Süryani vatandaşlarımıza önemli bir haklarını teslim ediyoruz.” demiş, ancak bu sözün gereği yerine getirilmemiştir. Mor Gabriel arazilerini iade etmek bir yana üstüne bu son olayla birlikte çok daha fazla kültürel ve tarihi varlığımıza el konulmuştur. Haksızlığı gidermek her zamanki gibi lafta kalmış, yeni haksızlıklar yapılmaya devam edilmiştir.

Biz Platform Turabdin olarak Türkiye yönetimini bu haksızlıklara son vermeye davet ediyoruz. Bu haksızlığın giderilmesi için de tüm demokratik haklarımızı kullanarak mücadele edeceğiz.

- Süryani halkının kilisesi, manastırı, mezarlığı, arazisi Süryani halkınındır.
- Süryanilere ait olan Süryanilere derhal geri verilmelidir.

Platform Turabdin
(Süryani Aydınları ve Aktivistleri Tartışma Grubu)

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2017

 
   

   


© Copyright 2008 www.suryaniler.com
tasarım: Web Tasarım