HABERLER
Haber Arşivi
Uluslararası Gregory Abû’l-Farac Çalıştayı

Midyat'ta Süryaniler Terfi Ayini Yaptı

Londra'dan Mardin'e Bir Vefa Borcu Hikayesi

Önyargıları kırmak için “YANYANA” geldiler.

Altı Kuşaktır Demir Dövüyorlar

Türkiye'de Kültürlerin Tanınma Deneyi

Tahsis Kararı İptal Mülkiyet Sorunu ise Devam

Syriacs want Confiscated Historical Monuments Back

Süryaniler El Konulan Mülklerini Geri İstiyor

Diyanet'e Mardin'de Kilise Piyangosu

Adıyaman Süryani Mezarlığına Saldırı

Süryani Aktivisitlerden Musul Açıklaması

Yüzyılın Dramı Sığınmacılar Fotoğraf Sergisi

Rupen Semerciyan Turnuvasında Süryani'ye Yer Yok

Basma Ustası Nasra Teyzenin Cenaze Töreni

geri | | ileri
 
 
Agos - Vartan Estukyan / SOSYAL MEDYA VE AZINLIKLAR EKİBİ BRÜKSEL'DEYDİ

Sosyal Medya ve Azınlıklar projesi kapsamında öngörülmüş yurtdışı çalışma ziyareti, 6-9 Ekim arasında Brüksel'de yapıldı. 

Ziyaret, proje yürütücüsü Yeniköy Panayia Rum Ortodoks Kilisesi ve Mektebi Vakfı Başkanı Laki Vingas, proje danışma kurulu üyeleri Yrd. Doç. Dr. Ulaş Karan, Marina Drymalitou, Rita Ender ve Süryani toplumundan Özcan Geçer ile Ermeni toplumundan Sarkis Güreh’in katılımıyla düzenlendi. 

Çalışma ziyaretinin ilk gününde katılımcılar, Avrupa Politika Merkezi, AB Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği Temsilci Yardımcısı Fatih Hasdemir ve Uluslararası Af Örgütü Belçika Temsilcisi Phillipe Hensmans ve ilgililer tarafından kabul edildiler. Görüşmelerde, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik süreci açısından AB projelerinin öneminin altı çizilirken, ‘Sosyal Medya ve Azınlıklar’ projesinin amaç ve faaliyetleri anlatıldı. Türkiye ve Yunanistan’da yapılan araştırmalar ile 13 Kasım’da düzenlenecek uluslararası konferans tanıtıldı..

İkinci gün ise proje ekibi, Dünya Hıristiyanlar Birliği Avrupa Komisyonu’nun Türkiye Masası Yetkilileri Patrick Paquet ve Yolanda San Jose ile Sınır Tanımayan İnsan Hakları Örgütü Direktörü Willy Fautré’yi ziyaret ettiler. Proje tanıtımının ardından, Türkiye’de ve dünyada din ve ibadet özgürlüğü bağlamında azınlık çalışmaları konularında istişarelerde bulunuldu.

Ziyaretin son gününde, proje ekibinin Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye’nin Dostları ile yaptığı görüşmede, AB’ye üyelik süreci bakımından yazılan raporların önemi ve AB ile ilişkili konularda farkındalığın artmasının üyelik sürecine katkı sağlayacağı vurgulandı. Son görüşme ise Avrupa Birliği Yüksek Temsilciliği Kabine Şefi Stefano Manservisi ile yapıldı. Türkiye’yi yakından tanıyan Stefano Manservisi’ye ‘Sosyal Medya ve Azınlıklar Projesi’ tanıtıldı; AB uyum sürecinde azınlık hakları konusunda yaşanan değişimler, ‘eşit vatandaşlık’ talepleri üzerinden değerlendirmelerde bulunuldu.

''Sosyal Medya ve Azınlıklar'' Projesi ;

AB Bakanlığı tarafından yürütülen Sivil Toplum Diyaloğu Programı kapsamında hibe desteği almaya hak kazanan "Sosyal Medya ve Azınlıklar" projesinde, Türkiye'deki gayrimüslim azınlıkların sosyal ve toplumsal katılımı ile sosyal medya ilişkisi araştırılıyor. Sosyal medyanın azınlıklar tarafından nicel ve nitelik olarak nasıl kullanıldığı, karşılaşılan ayrımcılık ve nefret söylemi örnekleri, mevcut yasal düzenlemeler proje süresince inceleniyor.

Projenin genel amaçları arasında, sosyal medyada ifade özgürlüğünü teşvik etmek, ayrımcılık ve nefret söylemine karşı yasal düzenleme önermek, gayrimüslim azınlıkların sosyal ve toplumsal katılımında sosyal medyanın rolünü vurgulamak ve bu bağlamda azınlıkların eşit vatandaş konumlarını artırmak yer alıyor. "


Kaynak ve Fotoğraflar: AGOS Gazetesi, Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2015 

 
   

   


© Copyright 2008 www.suryaniler.com
tasarım: Web Tasarım