Renkler Solmasın Kültürler Kaybolmasın

             
 
Kayıp Çiftin Kaçırılmalarından Şüpheleniliyor
Kayıp Çiftin Kaçırılmalarından Şüpheleniliyor Yeni
Süryani Çiftten 4 gündür Haber Alınamıyor
Süryani Çiftten 4 gündür Haber Alınamıyor
GÜNCEL
Rahip Aho'nun Şahidiyim,Süryani Halkının Şahidiyim
Rahip Aho'nun Şahidiyim,Süryani Halkının Şahidiyim
Mezopotamya'nın Solan Gülleri: Keldaniler
Mezopotamya'nın Solan Gülleri: Keldaniler
ARAMA MOTORU

Web'de Ara Site içinde Ara
FORUMDAN
 
George Diril / ŞIRNAK BEYTÜŞŞEBAP’TAKİ KAYIP ÇİFT ÜZERİNE

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Kovankaya (Asurice: ܡܥܪ, Meer) köyünde yaşayan yengem Şimuni (65) ve amcam Hurmüz (71) Diril’den 11 Ocak 2020 tarihinden bu yana haber alamıyoruz. Çocuklarıyla en son 7 Ocak’ta görüşen amcamlar, köyde kalan diğer tek komşumuz ve akrabamızın aktardığı bilgiye göre, kendisi de onları son olarak 11 Ocak Cumartesi sabahı görmüş.

1 2 Ocak Pazar günü Fransa’dan gelen 2 akrabasıyla köye anne-babasını ziyarete giden İstanbul Keldani Katolik Kilisesi Papazı Remzi Diril, akşam saatlerinde köye vardıklarında evin kilitli olduğunu fark ediyor. Balkon tarafından bir pencereyi zorlayarak eve giren Remzi evde kimsenin olmadığını, yalnızca annesinin telefonunun televizyonun üstünde olduğunu fark ediyor. Tedirgin bir şekilde köyde ikamet eden diğer akrabamızın yanına gidip ona, anne-babasını görüp görmediğini, nerede olduklarını bilip bilmediğini soran P. Remzi’ye komşumuz, korkmuş bir şekilde, bir önceki gün (11 Ocak) sabah saatlerinde kimliği belirsiz 3 kişinin anne-babasını zorla götürdüklerini gördüğünü söylüyor.

Bir diğer gün ise yengem ve amcamın köyden normal bir şekilde çıktıklarını, çıkarken de geç dönmeleri halinde kendisinden keçilerine bakmasını istediklerini aktarıyor. Ancak 2 gün sonra, ilk ifade ettiği şekilde 3 kişinin anne-babasını zorla alıkoyduklarını ve bunların ikisinin erkek diğerinin kadın, silahlı örgüt (PKK) üyeleri olduklarını belirtiyor.

Aynı gün (12 Ocak) köy içerisinde kısa mesafede gidilebilecek yerlere bakan ancak herhangi bir ize rastlamayan P. Remzi ve akrabalarımız...
devamı için tıklayınız

KÜLTÜR/SANAT
KONUK YAZARLAR
TÜRKİYE'DEN SON DAKİKA
 
GÜNÜMÜZDE SÜRYANİLER
MAKALE HAVUZU
   

   


© Copyright 2008 www.suryaniler.com
tasarım: Web Tasarım