Renkler Solmasın Kültürler Kaybolmasın

             
 
GÜNCEL
ARAMA MOTORU

Web'de Ara Site içinde Ara
 
Forum sözleşmesi


E-posta: Şifre: Şifre Hatırlat | Üye Ol

KONUYU AÇAN: Stefanos 78.180.13.2***
14.01.2012 01:16:32
Konu: Mhalmiler İçin AraştırmaÖnergesi
BDP Grup Başkanı Hasip Kaplan, Mardin in Midyat ilçesinde yaşayan Mhalmiler in; kimlikleri, dilleri ve kültürlerinin korunup geliştirilebilmesi için Meclis Araştırması açılmasını talep etti.

Etkin Haber Ajansı / 13 Ocak 2012 Cuma, 12:17

ANKARA- BDP Grup Başkanı ve Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Mhalmiler in taleplerinin karşılanması için Meclis Araştırması açılması talebiyle TBMM Başkanlığı na önerge sundu.

Kaplan araştırma önergesinin gerekçesinde, Mhalmiler in Midyat çevresinde bulunan yöre diliyle "Izyağ-ıl Mıhalamiyye" (Mhalmilerin köyleri) olarak isimlendirilen Acırlı (Derizbinâ), Gelinkaya (Kefer huvar), Söğütlü (Kinderip), Şenköy (Apşe), Yolbaşı (Kefer ıllep) gibi köyler ile Mardin merkez, Ömerli, Savur ve Midyat ın bir semti olan Estel de yoğun olarak yaşadıklarını belirtti. Kaplan, Mhalmiler in ağırlıklı olarak Arapça ve Süryanice yle karışık "Mıhallemice" dilinde konuştukları bilgisini verdi.

KÖKENLERİ BİLİNMİYOR
Haklarında yazılı kaynaklar bir yana, sözlü kaynakların bile yok denecek kadar az olan Mahalmiler in kökenine ilişkin farklı görüşler olduğunu bildiren Kaplan, şöyle dedi: "Türk asıllı olduklarından Kürt asıllı olmalarına kadar; Arap olmalarından Süryani/Arami olmalarına kadar çok sayıda aslı astarı olmayan iddialar mevcuttur. Mhalmiler in kökenleri hakkında yapılan tanımlamaların etnisite gerçekliğinin çarpıtılması anlamına gelmektedir. Bu halkın kendine has bir dili, adetleri ve kültürü vardır."

Bin yıldan uzun bir süredir yaşadıkları topraklarda birçoğunun sahip oldukları mülklerin ellerinden alınıp hazineye devredildiğini ifade eden Hasip Kaplan, birçoğunun da bağ, bahçe ve ekili arazilerine tapu verilmediğini belirtti.

Mhalmiler in tek örgütü olan Mhellemi Dinler Diller Ve Medeniyetler Arası Diyalog Derneği nin çeşitli baskılara maruz bırakılarak kapatılmak istendiğini de ifade eden Hasip Kaplan,

TEK ÖRGÜTLERİ KAPATILMAK İSTENİYOR
Mhalmiler in, dernekleri üzerindeki baskının ortadan kalkması, kendi kimlik ve kültürlerinin tanınması, korunup geliştirilmesi, Mhallemice yazılı, görsel medya araçlarından istifade etme hakkı tanınması, tapu ve kadastroda düzenleme yapılarak yanlış uygulamaların düzeltilmesi ve hak sahiplerine iadesinin sağlanmasını istediklerini aktardı. Ayrıca aslen Türkiyeli olan ve Suriye, Irak ve Lübnan da sürgünde kimliksiz yaşayan akrabalarına devletin vatandaşlık hakkı tanıyarak Türkiye ye geri dönüşlerini sağlamasını istediklerini belirtti.

Kaplan, Mhalmiler in bu taleplerinin karşılanması için neler yapılabileceği ve yeni anayasa yapım sürecinde Mhalmiler in haklarının anayasal güvenceye alınması için meclis araştırma komisyonu kurulmasını önerdi.

www.etha.com.tr
 
Kimden: aziz  95.9.129.16***
29.01.2012 18:31:58
Cevap: Mhalmiler İçin AraştırmaÖnergesi
Çok iyi bir önerimiş gerçekten olaya demokratik bir şekilde yaklaşmışlar keşke herkes yaklaşsa . Burdan bir harek te geçelim gelin bizde araştıralım Mardin in Midyat ilçesinde yaşayan Mhalmiler i birdestek te biz olalım.araştıralım herkese söyleyelim
 
Kimden: Ekrem  87.158.189.***
18.10.2014 00:08:36
Cevap: Mhalmiler İçin AraştırmaÖnergesi
Siirt te yaşayan, kendilerini arap olarak kabul eden, şafi mezhebi mensubu vatandaşlar hakkında bir bilgisi olanlar, lütfen paylaşın.
Teşekkürler
 
Kimden: Nail  91.224.226.***
29.10.2014 15:22:55
Cevap: Mhalmiler İçin AraştırmaÖnergesi
Cok ilginc bir konu. Bilen kisilertarafindan proje yapilip arastilmasi gereken bir konu. Dogdugum köyde mevzu ve bahil olan cevreye ait. Elinde herhangi bir yazi yokken, anlatiklara göre, esas mhallemiler Süryani olup, bir arap seyh baskisi dolayisiyla ve bu baskidan kurturmak icin, gecici olarak müsülmanligi Kabul Edip, ki tekrar refahat kavusmak ve arap seyh gittekten sonra tekrar hristiyanliga döneceklerini benim dogdugum köyde karara gecti. Benim köylülerim bu karari Kabul etmeyip, Midin köyüne kacip ve orda yasamalarini tercih ettiher. Midin baska bir himayenin aldinda idi. Derindib, Derizbino köy isimleri süryaniceden gelmektedir. I dayro duzwino, i dayro du dibo ve saire. Bunun gercegi Bilir kisiler tarafindan mhallamiler kim olduklarini bir tarih kitabi seklinde ortaya cikmayindan sevininir.

Tesekkürler
 
Kimden: ümit sedat  81.214.62.6***
26.03.2015 15:21:57
Cevap: Mhalmiler İçin AraştırmaÖnergesi
siirt arapları...1878 osman lının sayımına gore siirt te takrıben 1000 hane bulunuyor.bunların 350 ermenı,300 e yakını suryanı ve 50 hanede yahudı evı ımış.kalan 250/300 hanede müslüman.konuştukları lehce tam bır arapca degıl.yaşınız kac bılmıyorum ama eskı siirt evlerının mımarısı osmanlı mımarısı degıl.beyt saffarın ve beyt debbeğ ler ın meslegını kımlerden öğrenmış araştırırsan sana epey bı ıp ucu verecektır.
 
Kimden: Mahmut  31.223.56.1***
24.05.2018 09:05:48
Cevap: Mhalmiler İçin AraştırmaÖnergesi
Mihlémiler araplar s uryaniler sorani kurt devletini kurdukları için kurtler yunus peygamberin soyundan gelirler asuriler. Medyen halkı tarihten sillinmisler beni kantura kavmiler
 
CEVAP YAZ - Onaylı Üyelik Gerektirir
isim:
konu:
cevap:
   

   


© Copyright 2008 www.suryaniler.com
tasarım: Web Tasarım