Diril Ailesi: Ciddi Bir Arama Çalışması Yapılmadı
Diril Ailesi: Ciddi Bir Arama Çalışması Yapılmadı Yeni
GÜNCEL
Rahip Aho'nun Şahidiyim,Süryani Halkının Şahidiyim
Rahip Aho'nun Şahidiyim,Süryani Halkının Şahidiyim
ARAMA MOTORU

Web'de Ara Site içinde Ara
FORUMDAN
 
David Vergili / ŞİMUNİ DİRİL ANISINA

Şimuni Diril anısına...

"Gül ekmekten, ağaç dikmekten, ekmeğimizi bölmekten başka ne zararımız vardı size; nasıl kıydınız anneme..."

Bu kısa ve anlamlı söz ile acısını haykırıyordu rahmetli Şımuni Diril’in kızı sayın Gülcan Diril. Şahsen tanımıyorum Gülcan’ı ama hepimiz kahrolduk ve hepimizin bir yanı öldü Diril ailesiyle. Düşündükçe doğru dürüst anlamlandıramadığım bir öfke ve çaresizlik hali. 65 yaşında bir kadın kimi rahatsız etmiş olabilir? Ne istediniz onlardan? Kendi toprağında, köyünde ve evinde yaşamak bir hak iken, neden bu hak Diril çiftinin elinden alındı. Hangi adalet hangi kanun çare olacak, olacak mı?

Bu topraklarda gözümüz var. Var, çünkü kökümüz burada. Ama merak etmeyin bu toprakları alıp gitmek için değil, bu toprakların gidip dibine girmek için” böyle diyordu Hrant Dink, bir suikastle aramızdan alınan, ezber bozuyordu. Diril çifti ve genel olarak Diril ailesi onyıllardır farklı ülkelerden birleşerek Şırnak’a bağlı Meer, Kovankaya adlı köylerine dönüyor, hayatı tekrardan kuruyor, defalarca boşaltılan ve hedef olan köylerine tekrardan yaşam veriyorlardı.

Tabii ki, alıp gitmek için değildi, kendi topraklarında, köylerinde ve doğup büyüdükleri evlerinin dibinde olmak içindi. Çocuklarına da bir miras bırak içindi. Daha sonra anlatılacaktı gelecek nesillere. Çok gördüler bunu Diril ailesine, kanayan bir yara bırakarak.

11 Ocak’tan bir umut olur diye, ara...
devamı için tıklayınız

KÜLTÜR/SANAT
KONUK YAZARLAR
TÜRKİYE'DEN SON DAKİKA
 
GÜNÜMÜZDE SÜRYANİLER
MAKALE HAVUZU
   

   


© Copyright 2008 www.suryaniler.com
tasarım: Web Tasarım