mara

             
 
GÜNCEL
Süryani Köylerinin İzinde: Aynvert'e Yolculuk
Süryani Köylerinin İzinde: Aynvert'e Yolculuk
ARAMA MOTORU

Web'de Ara Site içinde Ara
FORUMDAN
 
Abdulhakim Günaydın - İNDEPENDENT TÜRKÇE / TÜRKİYE'DEKİ AZINLIKLARIN KÜLTÜREL ÇIKMAZI

Türkiye’de Yahudiler, Ermeniler ve Rumların sahip olduğu resmi azınlık statüsü, uzun yıllar bilinmedi ve tartışılmadı

Türkiye, Türk, Kürt ve Alevilerin dışında Süryani, Laz, Caferi, Roman, Rum, Kafkas, Ezidi ve Yahudi gibi geniş bir etnik, dilsel ve dinsel çeşitliliğe ev sahipliği yapan kozmopolit bir ülke.

Bunlar yüzyıllar boyunca birbirleri ile kaynaştı; ortak dil, kültür ve gelenekler edindi. Bu çeşitlilik bazen sert ve şiddet içeren baskılara sahne oldu.

Ana dilde eğitim ve öğretim gibi hakları kullanmakta zorluklar yaşayan Ermeni, Süryani ve Keldaniler gibi gayrimüslimlerin vakıflarına ait taşınmazlara el konulması bu kesimleri mağdur etti ve önemli bir kısmı ülkeyi terk etmek zorunda kaldı.

Türkiye’deki azınlık temsilcileri hukuksal, siyasal ve toplumsal sorunlarını Independent Türkçe ile paylaştı.

Türkiye’de 17 bin Yahudi yaşıyor

Şalom gazetesi Türkiye’deki Yahudi toplumunun sesi. Yahudilerin ülkedeki tek gazetesi 1948 yılında kuruldu. 1970’lerin sonuna kadar iki dilli, Türkçe ve Ladino (Yahudi İspanyolcası) yayımlanan gazete, şimdi okurlarına Türkçe ulaşıyor. Haftalık yayımlanan gazetenin aynı adlı çıkan bir de dergisi var.

Gazeteci İvo Molinas uzun yıllardır Şalomun Genel Yayın Yönetmeni. Gazetede yazıları da yayımlanan Molinas, İsrail dışında yaşayan Yahudiler arasında İbranice gazetesi olmayan ve kendi dillerini öğrenemeyen tek toplumun Türk Yahudi toplumu olduğunu anlattı.

Molinas, Türkiye’deki 71 yıldır hayatta olan Şalom’un haftalık tirajının 4 bin civarında olduğunu, ancak internet sitesi sayesinde daha büyük bir kitleye ulaştıklarını söyledi. Yahudi olmayanların da Şalom’a abone olduğunu, yazarları arasında Müs...
devamı için tıklayınız

KÜLTÜR/SANAT
KONUK YAZARLAR
TÜRKİYE'DEN SON DAKİKA
 
GÜNÜMÜZDE SÜRYANİLER
MAKALE HAVUZU
   

   


© Copyright 2008 www.suryaniler.com
tasarım: Web Tasarım