GÜNCEL
Ermeni ve Süryanilerin Birlikte Yaşadığı Bir Köy
Ermeni ve Süryanilerin Birlikte Yaşadığı Bir Köy
ARAMA MOTORU

Web'de Ara Site içinde Ara
 
Forum sözleşmesi


E-posta: Şifre: Şifre Hatırlat | Üye Ol

KONUYU AÇAN: Kano Suryoyo Derneği 88.235.19.4***
09.05.2014 13:01:46
Konu: Seyfo: Bize ‘1915 ten 2014 kadar ne oldu?’ anlat. 7 den 70e uluslararası y
1. Seyfo Projesinin tanıtımı

Kano Suryoyo Derneği bu uluslararası yazı yarışmasını başlattı. Projenin ana fikri Kano Derneği’nin Süryanilerin kültür ve eğitimini enternasyonal bir yazı yarışmasıyla teşvik amacına tamamıyla uymaktadır. Böylece Kano Derneği Seyfo’ya dikkat çekmek istemekte ve Süryaniler arasında bu konuda milli bir bilincin oluşmasına katkıda bulunmak istemektedir.

Bizler Seyfo ile halkımızın sadece 1915 yılında yaşadıklarını tanımlamıyoruz. Bu zamandan önce ve sonra başımıza gelenleri de Seyfo kapsamına alıyoruz. Örneğin 1896, 1933 ve bugün halkımızın Irak ve Suriyede karşı karşıya kaldığı katliamlar. Bu yüzden Seyfonun mutlaka araştırılması, anlatılması ve üzerinde tartışılması gerekmektedir. Dolayısıyla projeyle 7 den 70 e kadar bütün insanların, aşağıda sıralanmış dillerde, yarışmaya tarihi hikaye yazıp göndermeleri umut edilmektedir.

Seyfo projesi Kano Suryoyo Derneğinin çalışmalarıyla gerçekleşecektir. Proje şu ana kadar şu vakıf/kuruluş/dernekler tarafından desteklenmektedir:

1. Kano Suryoyo e.V. (www.kano-s.de)

2. Mor Afrem (www.mor-afrem.com)

3. Stiftung zum Erhalt und zur Förderung des Aramäischen Kulturerbes (www.Stiftung-Aramaeisches-Kulturerbe.de)

4.Beth-Sefro Suryoyo/Othuroyo d Belgika

5.Stichting Inanna Foundation (www.inannafoundation.org)

2. Yarışmanın akışı:

Yazılar aşağıdaki dillerde gönderilebilir:

Süryanice (Turoyo latince harfleri: Surayt Alphabet sitesinde Prof. Dr. Shabo Talay’ın konseptine bakınız, ayrıca süryani-arami harfleri) Tercihimiz: yazıların bu dilde gönderilmesidir!

Almanca
Türkçe
Arapça
İngilizce
Fransızca
İsveççe
Hollandaca

Hikayeler en çok 7500 harf kapsamlı olmalıdır.
Hikayeler seyfo@kano-s.de adresine gönderilmelidir.
Gönderilecek hikayeler bağımsız bir juri* tarafından, sabit kriterler çerçevesinde, değerlendirilecektir. Seçilecek hikayeler bir kitapta toplanıp basılacaktır. Hikayeleri seçilen yazarlara hikayelerinin yer aldığı 5 nüsha kitap hediye edilecektir.

Son gönderme tarihi: 1 Ağustos 2014
Hikayelerin juri tarafından değerlendirilmei ve sonuçların açıklanması Kano 2014 galasında

Bilgiler:

*Juri:

Juri aşağıdaki kişilerden oluşacaktır:

Kano üyeleri (Anja Demir, Basel Layous, Rami Behnan, Musa Ergin)

Dipl.-Ing. Abdulmasih Barabraham, Dr. Selva Can, Attiya Gamri, Adnan Challma Kulhan, Nail Beth-Kinne, Nineb Lamassu, Fil. Dr. Zeki Yalçin, Yawsef Beth Turo


Saygılarımızla

Proje grubu

Musa Ergin, Proje koordinatörü; info@musa-ergin.de

Anja Demir, Grubun proje organizasyonu: anjademir@paderborn.com

Manuela Demir, manuelademir@hotmail.de

Basel Layous, basel.layous@hotmail.de

Stefanie Imran, stefanie.imran@yahoo.de
 
Kimden: A.Vahap Omuzlar  94.121.65.6***
16.04.2015 08:42:41
Cevap: Seyfo: Bize ‘1915 ten 2014 kadar ne oldu?’ anlat. 7 den 70e
Adana Soykırımı faillerinden hesap sorulsaydı belki de 1915 Soykırımı olmayacak milyonu aşkın insanımız da telef olmayacaktı; ya da 1915 Soykırımı olmasaydı 1993-1996 sendromunda Kürtlere yönelik kıyımlar olmayacaktı.

Gerçekleri gizlemeden *Hiç bir yerde tekrar yaşanmasın.* diye yüksek sesle her kim ifade ediyor ise acı da olsa gerçek dost, yürekli insanlardır.

Dün yaşanan yanlışlar bugün tekrarlanmasın.
Tekçi iktidarlar yerine farklı kültürlerin birlikte ortaklaşacağı *Yeni yaşam sevinci.* dayanışması sevgi ve barışa yol alsın.

Her yıl olduğu gibi tüm insanlık suçu olan başta soykırım ve tüm vahşetlere lanet olsun...
 
CEVAP YAZ - Onaylı Üyelik Gerektirir
isim:
konu:
cevap:
   

   


© Copyright 2008 www.suryaniler.com
tasarım: Web Tasarım