GÜNCEL
ARAMA MOTORU

Web'de Ara Site içinde Ara
 
Forum sözleşmesi


E-posta: Şifre: Şifre Hatırlat | Üye Ol

KONUYU AÇAN: Petrus Karatay 78.182.174.***
18.01.2010 23:35:28
Konu: Sizce Süryaniler Köylerine Geri Dönebilir mi?
Merhaba Arkadaşlar,

uzun zamandır bu konuyu forum bölümünde tartışmaya açmak istiyordum. Bu konudaki düşüncelerinize çok önem veriyorum. Sizce "Süryaniler Köylerine Geri Dönebilir mi" ?

Bu konudaki görüşlerinizi buraya olumlu veya olumsuz yazarsanız sevinirim. Gelen görüşler doğrultusunda bu fikirleri hayata geçirecek bir proje üzerinde çalışıyoruz. Bu nedenle yazılacak fikirler bizler için büyük bir önem arz etmektedir.

Sevgi ve saygılarımla
Petrus Karatay
 
Kimden: metin  88.235.167.***
19.01.2010 14:21:28
Cevap: Sizce Süryaniler Köylerine Geri Dönebilir mi?
"Sizce Süryaniler Köylerine Geri Dönebilir mi?"

Geç kalınmış bir soru olarak değenlendiriyorum.Tabikide dönebilir,ama suryanilerin göç etmesine sebep olan sorunların ortadan kaldırılması gerekiyoo..
Hemen sıralayalım.
_ Öncelikle koruculuğun lavedilmesi
_ Koruculardan gasp edilen köylerin ve arazilerin hiç bir şart öne sürelmeden geri iade edilmesi
_ Arazi,mülk,arazi önünde bulunan büroksasi engellerin kaldırılması
_Eğitim,sağlık,ulaşım ,altyapı gibi sorunların iyileştrilmesi
_Diğer gayrimüslümler gibi süryanilerinde azınlık statüse alınması
_Süryani dili ensitüsi kurulması
_ Anayasada süryani ırkını ve dilini hukuk i güvence altına alınması
_ Bu gün köy boşaltmaları yüzünden kürtlere ödenen para tanzimatını, aynen süryanilerede ödenmesi gerekiyo..
_ Ülkede bulunan 70 milyon vatandaşın kimlikte bulunan din hanesinin kaldırılması. Böylelikle gayri müslümlerin kamuda,okulda,askeriyide din yüzünden çıkan sıkıntıların önüne geçilmiş olur.
_Bölgede iş gücün artırılması dahilinde,kalifiyeli elemanların yetiştrilmesi iiçin meslek edindirme kursların açılması.
_ Bölgenin turizim cazibesi haline getrilmesi için tanıtımların hızlandırılması

Tabikide bu dönüşün tam olarak gerçekleştribilmek için kürtlerinde yapması gereken hususlar vardır.
_ Özeliklede bölgede Dtp nin kadın kolları ve gençlik kolları köylere dönecek olak suryanilerin pskolojik olarak kendilerini güvende hissedebilmesi için derhal bölgede bulunnan dindar kürtlerin tek tek dolaşrak hatta çevvre köylere toplayarak hoş görü konusunda saygı konusunda bütün kürtlere tenkitte bulunması.
_ Ki yukardaki anlatıklarım bu gün dtp süryaniler ve ezidiler için her zaman kardeş vurgusu kullanmakta,buda otomatik olarak sinsile yoluyla bütün kürt halkına iletilemsi
_ Bu konuda dtp milletvekili Hasip Kaplan ın çok hassas olduğunu bilmekteyim,ondan mecliste komisyon kurmak yada araştırmak adına yardım talepte bulunabişilirinzi
_ Yurt dışında bulunan Roj tv nin bu konu hakkında program yapmasını şart olarak götmekteyim, en azından ulusal bilincin tam olarak yerleştirmiş oluruz.
_ Köye dönmüş yada dönecek olarak suryanilein bölgede müfterik çıkan olayların etnik kavgaya dönmededen barış elçilerin oluşturulması. Bu zaten kürtlerde vardır.

Tabikide bu hususların yerine gelebilmesi için artık suryanilerinde taşın altına sokmasını gerektiğini ve zamanın geldiğini düşünmekteyim.
Beni üzen taraf ise bu gün kürt açılımı,alevi açılımı,roman açılımı bile var, ama suryani açılımı yok, Bu hususta suryanilerin de bir özeleştiri yapmasını istiyorum.
Toparlamak gerekiyorsa Petrus bey kişeşel anlamda hiç bir şey yapamasssınız. sanırım istanbulda mezo-der bulunmakta.Bu dernek altında suryanilerin bütün sorunların bir "RAPOR" haline getrilerek; cumhurbaşkanlığına,iç içişleri bakanlığına, meclis bakanlığına,başbakanlığına,siyasi partilerine,sivil toplum örgütlerine , barolara Faks yada diğer haberleşme yöntemleri ile gönderebiliriniz.
saygılar.
"Ez ji kume Hrant,tu ji ku yi?
Gerapet ji ku ye, Dikran jı ku ye?
Kale min cirane ka lete,
ez kirivete..
Ne ji wir im li du te,
ez ji ne ji vir im"

"Unutmadık seni Hrant abi"
 
Kimden: Sera  85.107.144.***
19.01.2010 20:34:37
Cevap: Sizce Süryaniler Köylerine Geri Dönebilir mi?
Poreje için kutlarım. Umarım başarılı olursunuz. Yalnız, bu dönüş projesi, yurt dışında yaşayanlar içinmi? yoksa köyde yaşarken, şehir merkezlerine göç etmişler içinmi? bunu anlıyamadım.

??????????Ülkede bulunan 70 milyon vatandaşın kimlikte bulunan din hanesinin kaldırılması. Böylelikle gayri müslümlerin kamuda,okulda,askeriyide din yüzünden çıkan sıkıntıların önüne geçilmiş olur.???????????????

Metin yukarıda yazdıklarını görünce dehşete düştüm. Ne dediğinin farkındamısın? Kimliklerdeki din hanesi kaldırılsın, buna hiç bir itirazım yok. Fakat sen bunu isterken gayrimüslim insanların işlerini rahat yapabilmesi için dinlerini saklamısı için istiyorsun.... işte bu tam sana göre bir şey tam bir şark kurnazlığı.





 
Kimden: Esra  80.227.127.***
20.01.2010 06:58:56
Cevap: Sizce Süryaniler Köylerine Geri Dönebilir mi?
Suryani icisleri bakani metin
 
Kimden: nisan  88.77.224.4***
20.01.2010 17:15:25
Cevap: Sizce Süryaniler Köylerine Geri Dönebilir mi?
Başarılı olmasını umduğum bir proje. Yalnızca yaşadıkları coğrafyadan ve bu haliyle köklerinden uzaklaştırılan bir toplum için değil iyiliği, bu beraberliğe hepimizin ihtiyacı olduğundan.
Sera nın eleştirisine katılıyorum: Kimliklerdeki din hanelerinin kaldırılıp gizlenerek var olmak yerine, açık kimlikleriyle, kendilerini geliştirerek var edebilmek hakkına sahip olmalılar bütün herkes ile birlikte.
Bir de anlamadım Metin, bildiğim kadarıyla yurtdışından süryanice yayın yapan kanallar var. Kürtlerin bu konudaki rolünü nasıl algılıyorsun? Süryanilerde özgüven oluşmasına, mücadelelerinde destek olunmasına mı çalışmalı Kürtler, yoksa Süryaniler karşı, komşularına yani, yaptıkları bir yanlış varsa eğer, bilmiyorum, özeleştiri yada kendini değiştirme süreci mi yaşamalı? Ne dersin?
 
Kimden: firat  79.214.80.9***
20.01.2010 23:32:29
Cevap: Sizce Süryaniler Köylerine Geri Dönebilir mi?
kimlik din haneleri saklamakla bu isler hal olmaz herkes görüdiyi gibi kalmali mühim olan gerceklerlen bizleri kabul edinmeliyiz madem T:C vatandasiyiz askerliyimizi yapiyoruz vergimizi veriyoruz her türk vatandasi gibi bizi de oldugumuz gibi kabullenmeliyiz ne o biz suryaniliyimizlen gurur duyariz neden kimliyimizin din hanesini kaldirilsinki bence herkes oldugu gibi kalmali bizim dinimizi kimlikten kaldirilirse bizi ortalarden kaldirilmis gibi his ederiz biz TC de variz ve olacagiz simdilik belki memleketimizden uzak ola bilir ama er gec memleketlerimize döneceyiz biz dim dik ayaktayiz dönusumuz muhtesem olacaktir kimsenin kuskusu olmassin kölerimizi sahipsiz birakmiyacagiz mazapotomya halki topraklarini hic unutmaz YASASIN ÖZGÜRLÜK YASASIN MAZAPOTOMYA HALKI

SAYGILAR
 
Kimden: PETRUS  82.229.93.1***
20.01.2010 23:46:18
Cevap: Sizce Süryaniler Köylerine Geri Dönebilir mi?
Öncelikle şahsen tanıdığım, değerli insan Hrant Dink in katlinin yıl dönümü munasebeti ile onu rahmetle anıyor, gerçek katillerin hak ettikleri cezaya çarptırılmalarını bekliyoruz.

Suryaniler köylerine dönebilir mi konusu ile ilgili olarak:

Değerli katkılarından dolayı görüş belirten arkadaşlara teşekkür ederim. Özellikle Metin geniş bir değerlendirme yapmış. Görüşlerinin çoğuna katılıyorum. Suryaniler, sıralananların hepsinin yerine getirilmesini beklerlerse çok geç kalmış olacakları kesin. Kısa vadede, ileri sürülen şartların oluşması imkânsız. Suryanilerin köylerine dönmelerinin bir hak olmasından öte ihtiyaçtır, zaruridir.
Sera nın ileri sürdüğü anlamda, kimlik hanesi meselesinde Metin in demek istediği ayrımcılık olmasın diyedir. Metin aynı zamanda neden bahsettiğini iyi biliyor ve bölgeyi tanıyor demektir. Din hanesi kaldırılırsa herkes için kalkmış olacak. Dolayısı ile kimse için dini saklama-saklamama diye bir şey olmaz. Ayrıca bazı ülkelerde bu kural uygulanmaktadır.
Daha öncede belirttiğim gibi gelen fikir ve öneriler değerlidir. Metin Suryanilerin içişleri bakanı veya Suryanilerin sorunlarını Kürtlere intikal etmek meselesi değil, Suryaniler de sorunlarını, gayretle, cesaretle, özveri ile, vakit vererek, kafa yorarak açık bir şekilde dile getirmeleri ve tartışmaları gerekir.
Selamlar

 
Kimden: metin  88.235.190.***
21.01.2010 18:02:43
Cevap: Sizce Süryaniler Köylerine Geri Dönebilir mi?
Fırat kardeşim beni yanlış anlamışsın.Senin anladığın manada söylemedim.Tam aksine bu ülkede sizlerin, ayrılıkçı aşağlacı davranışlara maruz kalmamak adına söyledim.Umarım beni anlamışsındır..

Esra ve sera tencere kapak misali birbirinizi tamamlıyorsunuz.Helal olsun diyorum! Bu konuyu sabote etmeyi başardınız ya, sizlere söyleyecek söz bulamıyorum.Varsa bu konuda hakkında bir fikriniz- medeni insanlar gibi konuşalım - tartışalım.Yoksada burada çamur atarak yada makara yaparak hiç bir yere varamasınız.


Nisan dan alıntı: "Bir de anlamadım Metin, bildiğim kadarıyla yurtdışından süryanice yayın yapan kanallar var. Kürtlerin bu konudaki rolünü nasıl algılıyorsun? Süryanilerde özgüven oluşmasına, mücadelelerinde destek olunmasına mı çalışmalı Kürtler, yoksa Süryaniler karşı, komşularına yani, yaptıkları bir yanlış varsa eğer, bilmiyorum, özeleştiri yada kendini değiştirme süreci mi yaşamalı? Ne dersin?"

Öncelikle şunu söylemek istiyorum.Resmi anlamda bu ülkede bir ilişkimiz yok.Buda bizden kaynaklanan bir sorun değil.Ama tabikide bu ülke dışında-kürt ve suryani ilişkilerin had safhada çok iyi olduğunu biliyorum.Bu ilişkinin burda deşifre etmenin doğru olmadığını düşünüyorum.Ama size şu kadarın söyleyim bu gün kürt mücadelesin en yetkili kişileri; kürtler mezopatamyanın en kadim halkı olan suryanilerin korumak ve kollamaka mükeleftir.Çünkü suryanisiz bir mezopatamya düşünelemez-aksi olursa mezopotamya yetim kalır,öksüz kalır.

petrus bey projesinizi çok önemsiyorum.Dediğiniz gibi hak olma ötesinde artık bu bir insan-i sorundur.Kürt halkı buna hazırdır ve sizlerin daima yanınızda olacaktr.

Konuyla alakası yok ama yinede söylemek istiyorum.Genel seçimlere az kaldı,dtp nin kapatılması ile sayın ahmet türk ün mardin milletvekilliği düşmüştür. Bu boşluğu doldurmak adına, şimdi meclis üyesi olan yakup gabrielin genel seçimnlerde yine partimizden Milletvekili adaylığını koyarak Meclise girmesini istiyorum. sizce nasıl olur ?
 
Kimden: Sera  85.107.132.***
21.01.2010 22:28:36
Cevap: Sizce Süryaniler Köylerine Geri Dönebilir mi?
Metin, sen hakaret etmeden konuşamazmısın bu ne saygısızlık böyle tencere, kapak gibi basit cümleler ancak sana yakışır, ve sen her zamanki gibi kendine yakışanı yapmışsın.

Petrus, hani şikayet edilen bir konu vardı, "Süryanilerin sorunu " başlığında Konu yine kürtlere yine dtp ye gelmiş.
 
Kimden: PETRUS  82.229.93.1***
22.01.2010 00:01:53
Cevap: Sizce Süryaniler Köylerine Geri Dönebilir mi?
Merhaba Sera,
En son ben, ekim 2009 da Türkiye de idim. Bu sitenin ana sayfasında "ADDAAİ SHER i unutan Siirt" yazısında belirtiyorum zaten. Yalnız bu sorunun maksadını anlamadım. Eğer korku-çekingenlik sözkonusu ise, mart 2010 da "Nusaybin akademisi" ile ilgili yapılacak konferans ve etkinliklere katılacağım. duyrulur
selamlar
 
Kimden: PETRUS  82.229.93.1***
22.01.2010 01:41:14
Cevap: Sizce Süryaniler Köylerine Geri Dönebilir mi?
Sevgili Sera (büyük annemini ismi ama daha klasikçe çağırırdık: Serra)
bilmem ki ne diyeyim kaç keredir dolaylı-dolaysız şekilde belirtiyorum; Sorunlarımızı öncelikle kendimiz konuşalım. Başka insanlar da konuşsun. yeter ki konuşun, ilgilenin,gayret edin, korkmayın, bilgilenin!..
Davamız haklıdır, zararsızdır, çoğu yerde sempatiktir.
KUTSALdır KUTSAL.........
 
Kimden: Demir  82.243.150.***
22.01.2010 12:27:11
Cevap: Sizce Süryaniler Köylerine Geri Dönebilir mi?
Petrus Karatay a
Suryani halki arasinda yasananlari, ortaya cikan gelismeleri, yeni dusunce ve calismalari elimden geldigince takip etmeye calisiyorum. Bu anlamda sizin adinizi uzun bir zaman once duymustum. Yanilmiyorsam "Surgunde Kurdistan Parlamentosu"na, Suryanileri temsilen katildiginiz zamandi. Aradan uzun zaman gecti. Adinizi uzun zamandir duymuyordum. Bu sure icerisinde; nerelere gittiniz, neler yaptiniz, kimlerle gorustunuz? Merak ediyorum. Ama herseye ragmen tekrar ortaya ciktiginiza sevindim. Umarim eskiden yaptiklarinizi tekrarlamazsiniz. Suryanilerin hafizalari belki guclu degildir, ya da gecmisi pek fazla sorgulamazlar ama yine de......
Projenize gelince;
Yasadigim sure icerisinde ben sunu ogrendim; herkes cok guzel konusur, cok guzel projeler sunar, cok guzel oneriler gelistirir. Ama is yapmaya gelince bircok seyi unutur veya baskalarini one surer, kendisi arkada durur. Basari gelmeyince de sucu baskalarina atar.
Bu yuzden bu projenin de digerleri gibi heba olmamasi icin birilerinin (oneriyi gelistirenlerin) ilk adimi atmasi gerekir. Yasam neyi gosterecek, Turkiye nasil karsilayacak, insanlar katilirmi gibi sorularin cevabi ise sonra ortaya cikacaktir.
Saygilarimla
 
Kimden: sera  85.107.132.***
22.01.2010 20:50:09
Cevap: Sizce Süryaniler Köylerine Geri Dönebilir mi?
Petrus, galiba çok ama çok yanlış anlaşıldım. En son ne zaman Türkiye ye geldin diye sormamın nedeni, Fransa da yaşayan ve kaçak durumda olupta yıllarca Türkiye ye gelemeyen bir arkadaşımın uzun yıllar sonra geldiğinde Türkiye deki değişime inanamamasından dolayıydı. Yani Türkiyede gerçekten bir degişim varmı yokmu? varsa dışardan bir gözle farkediliyormu diye soracaktım. Yoksa korku asla aklıma gelmedi hemde hiç gelmedi. Muhtemelen Ekim 2010 da bende Nusaybinde olacam. Fakat bambaşka bir nedenden dolayı umarım görüşürüz.
 
Kimden: PETRUS  82.229.93.1***
22.01.2010 21:54:13
Cevap: Sizce Süryaniler Köylerine Geri Dönebilir mi?
Merhaba Sera,
Ben Ekim 2010 değil, MART 2010 orada olacağım.Görüşme imkânı olursa ben de memnun olurum. Türkiye deki değimşimler hakkınada sorunuzu yukarıdaki şekilde sorsaydınız yanlış anlaşılmaya kuşku olmazdı. Bağışla
Türkiye de helbette ciddi olumlu değişimler vardır. Bir çok insanın samimi bulmamasına rağmen objektif ve yakından, hem içeriden hem de dışarıdan izleyen biri olarak olumlu buluyorum. Zaten bunu bir kaç yazımda dile getirdim.
Tabi yeterli değil, yavaş olabilir herkesi tatmin etmeyebilir ama izlenen yol olumludur. Umarım soruna cevap verebildim.
 
Kimden: sera  85.107.132.***
22.01.2010 21:57:41
Cevap: Sizce Süryaniler Köylerine Geri Dönebilir mi?
Nusaybinde görüşürmüyüz bilmiyorum. Fakat yolunuz illaki İstanbuldan geçecek degilmi?
 
Kimden: PETRUS  82.229.93.1***
22.01.2010 22:27:43
Cevap: Sizce Süryaniler Köylerine Geri Dönebilir mi?
Evet, doğal olarak yolum İstanbul dan geçiyor. Bazen bir kaç gün de İstanbul da kalıyorum
 
Kimden: sera  85.107.132.***
22.01.2010 22:36:20
Cevap: Sizce Süryaniler Köylerine Geri Dönebilir mi?
Umarım görüşürüz, sizinle konuşmayı isterim.
 
Kimden: PETRUS  82.229.93.1***
22.01.2010 23:34:07
Cevap: Sizce Süryaniler Köylerine Geri Dönebilir mi?
Esra ya
görüşmek istşiyorsanız aşağıdaki tel numarasına e mail adresinizi iletin, lütfen
 
Kimden: PETRUS  82.229.93.1***
22.01.2010 23:36:18
Cevap: Sizce Süryaniler Köylerine Geri Dönebilir mi?
Esra ya
görüşmek istşiyorsanız aşağıdaki tel numarasına e mail adresinizi iletin, lütfen
00 33 699 61 08 09
 
Kimden: Esra  94.203.250.***
23.01.2010 09:15:25
Cevap: Sizce Süryaniler Köylerine Geri Dönebilir mi?
ok ama ben TR de diilim. Size katilmak isterdim.
yinede o tarihlerde Istanbula gidersem haberim olsun.Her ikinizede tesekkur ederim.
 
Kimden: Esra  94.203.250.***
23.01.2010 09:30:49
Cevap: Sizce Süryaniler Köylerine Geri Dönebilir mi?
Assyrian Nationalists Cooperate with Kurdish PKK Insurgents HABERI HERSEYI ANLATIYOR:(
 
Kimden: Yawno  85.96.167.1***
23.01.2010 11:17:44
Cevap: Sizce Süryaniler Köylerine Geri Dönebilir mi?
Neyi anlatıyor Esra?

adam üyesi olduğu bir sivil toplum derneğinin üyesini olarak görüşünü bildirmiş. Adama hemen PKK lı diye etiketi yapıştırdın. Maalesef yıllar boyu anlayınışınız böyle oldu. Sizin gibi düşünmeyenler ve olmayanlar bölücü yok edilmesi gerekenlerdir. Hemen çamur at izi kalsın politikası. Size burda binlerce şey söylendi ama hepsini inkar ettiniz. Şimdi de bir haberde adı geçiyor diye adamı karalamaya başladınız. Öyle olsa bu tip insanlara TC büyükelçileri görüşmek için randevular verir miydi? Meclis başkanı yurtdışına gidince adamlarla görüşür müydü? Kafanızdaki bu ittihat ve terakki virüsü hepinizi yawaş yawaş öldürecek merak etmeyin..
 
Kimden: Esra  94.203.250.***
23.01.2010 11:29:46
Cevap: Sizce Süryaniler Köylerine Geri Dönebilir mi?
Ben politikadan anlamam,dinleride konusurken fanatiklere gulerim.Ikisinde konusma konusunda usta diilim .. Ama PKK diyince bu partininde liderininde zavalli oldugunu dusunuyorum Petrus beye gelince o cevap vericek birikim,kultur sahibi bir bey.Sana laf dusmuyor.
 
Kimden: turgay  78.188.63.1***
23.01.2010 16:40:05
Cevap: Sizce Süryaniler Köylerine Geri Dönebilir mi?
tabiki.dönsün.artık.bü.ülkedede.farklılıklartekrar.yaşanmalı.ülkemizin.bölunmez.bütünlügünü.birlikteliginihrkes.tüm.dünya.bir.arada.görmeli
 
Kimden: Esra  94.203.250.***
24.01.2010 01:35:08
Cevap: Sizce Süryaniler Köylerine Geri Dönebilir mi?
Turgaysim bak ben yazinca kimse cevap vermiyor, senide sabote etmis oldum ama yukarida tuzaga dustum:) konuk sanatci olarak neyse ...
 
Kimden: PETRUS  82.229.93.1***
24.01.2010 03:32:08
Cevap: Sizce Süryaniler Köylerine Geri Dönebilir mi?




Benimle ilgili veya bana yönelik gelen yazılarla ilgili olarak aşağıdaki açıklamaları yapma gereği duydum.
Esasında bu internet ortamında yazmak, görüş belirtmek, tartışmak bayağı zor, çünkü sorumluluk, sahiplenme, dürüstlük ve samimiyet kriteri yoktur. Aynı şahıs, bir çok kişiliğe bürünebilir. Sanıyorum bu sitede gerçek kimliği ile yazan tek kişi benim. Eh canınız sağlsun !!

-Önce bir yanlışlığı düzelteyim: E mailini bildirmesini söylemek istediğim, ESRA değil, SERA olacaktı. Hatayı ben yaptım özür dilerim. Tabi teklif Esra ya bu siteye giren herkes için tarafımdan geçerlidir.
-Esra nın ortaya attığı .Assyrian nationalist cooperat diye bir örgüt tanımıyorum. Etkin bir oluşum değil marjinal bir grup hatta tek kişi de olabilir. enternet vs çıktıktan sonra bu tür oluşumlar ortaya çıktı. Asuri-Suryanilerin kaydadeğer kurumlarını biliyorum. Tasvip etmiyorum ama Asurılerde de bu tür grupcıklar olabilir. Türkiye de milyonlarca olduğu gibi. Ama herkes istediğini söyleyebilir ve düşünebilir, beni rahatsız etmez. Bu onun sorunudur.Şimdilik bu kadar.

-Demir in " imalı, çok özel ve daha fazla servis mahiyeti taşıyan mesajına gelince:
-Ben bu tür söylemlerin ne kastettiiğini kavrayacak tecrubeye sahip olduğumu sanıyorum. Sadece bir şifre (kod) isim altında bu tür sorular sorulmaz. Bir arkadaş benimle görüşmek istedi herkesin, göreceği şekilde telefon numaramı verdim. Eğer bir işe yarayacaksa buraya CV mi de ayrıntıları ile koyarım. Hiç bir cevap vermek mecburiyetim olmadığı halde görüşlerimi sunayım.

-Bir insanın geçim mesleği dışında bir konu ile uğraştığı zaman üç beklentiden sakınması gerekir a-menfaat b-karyer c-iktidar. Bunlara uyduğu taktirde veremiyeceği hesap yoktur. Ben bunlara bütün gücümle, inancımla sadık kalmaya özen gösterdim. Bu yüzden helbette çok kişiyi ve çevreyi rahatsız ettim.
-Suryani halkının bünyesinde olup-bitenleri, gelişimleri yeteri kadar yakından izlediğini sanmıyorum. Buna bir az daha vakit vermeni öneririm.
-“Yanılmıyorsam” dediğin, hiç YANILMIYORSUN, çok da iyi biliyorsun. Evet ben, iki devre yani 1995ten 1999 kadar Sürgünde Kürdistan Parlamentosu’nun Yürütme konseyinde görev yaptım aynı zamanda dış ilişkiler komisyonunda Asuri-Suryani temsilcisi olarak yer aldım. Hem de en aktif kişilerden biri idim. Kendi rızamla ayrıldım. Oraya binlerce kişinin desteği ile gittim. Çok takdir topladım
-Ondan sonra hiç ara vermeden çalışmalara devam ettim. Toplum içinde, Dernekte, Avrupa’da, Irak’ta, Türkiye’de vs . Ben hiç bir zaman iddia ettiğin gibi ortadan kaybolmadım. Toplum insanıyım. Kimlerle görüştüğüme gelince sıralamaya gerek yok. Yalnız şunu belirteyim, en son siyasi rendevuyu belki kısmen de olsa merakını giderir diye söyliyeyim. 21-01-2010 tarihinde, saat 10.30 T.C Paris Büyük Elçiliği’nde idi. İki saat sürdü.
-Tekrar ortaya çıktığıma “sevindiğini” söylüyorsun bu da inandırıcı değil. Kendinle çelişmiş oluyorsun. Çünkü ‘ umarım eskiden yaptıklarınızı tekrarlamazsınız’ diyorsun. Yani yanlış işler yapmışım. Ben şahsen yanlış işler yapan birisinin ortaya çıkmasına tepki göstermem belki ama en azından sevinmem. Orada maksat sevinmek-sevinmemek değil, maksat benim “kötü” işler yaptığıma dair çamurdur. Yaptığım her işin, attığım her adımın onurlu şekilde arkasındayım.
-Suryanilerin hafızası iddia ettiğin gibi zayıf dedil, güçlüdür, “yaptığım kötülükleri” unutmazlar. Geçmişi sorgulamazlar, doğrudur, sebeplerini LEA’ya yazdığım SURYANİLERİN SORUNLARI yazısında dile getirdim.
-Projenin gerçekleşip gerçekleşmemesi konusu ise:
-O tarif ettiğin tip insanlar çok, çevremde de var. Yalnız bir tip insan daha var, onlarda hep müfetişlik yaparlar. Hiç bir şey vermezler, üretmezler, hep başkasının yaptıklarını kritik eder, hata bulurlar. Projenin gerçekleşmesi için çalışacağız. Gerçekleşirse hepinizi açılışa davet ederiz tabi.
Bir kod isime karşılık sanıyorum fazlası ile cevap verdim.
Umarım artık sen de, kendini tanıştırır yaptığın çalışmalar hakkında bizleri aydınlatma mertliğini gösterirsin.
Gözlerinden öper sevgilerimi iletirim

 
Kimden: yakup  77.4.3.123***
24.01.2010 10:49:50
Cevap: Sizce Süryaniler Köylerine Geri Dönebilir mi?
Sayin Petrus ben sadece su kadarini söyleyebilirim,sizi etkinliklerinizden dolayi takdir eder ve sizden calismalarinizi devam ettirmenizi rica ediyorum halkimiz sizin gibi serefli ve gecmisi söhretli insanlara cok ama cok ihtiyaci var.Saygi,sevgi ve selamlarimi iletir ve size basarilar dilerim.
 
Kimden: BARSAWMO  82.243.158.***
16.01.2013 23:34:24
Cevap: Sizce Süryaniler Köylerine Geri Dönebilir mi?
SIMDILIK HAYIR DEMOKRASIYI NE OLDUGUNU IYI BILEN TOPLUM OLMASI GEREKIR BIZIM TOPRAK LAR KAN LAN SULANMIS ?????
 
Kimden: firat  93.200.147.***
20.02.2013 16:08:41
Cevap: Sizce Süryaniler Köylerine Geri Dönebilir mi?
bu gunku mevcüt olan sartlarda süryani ler geri döneceyi yok ne zaman dönmeyi düsündüyümüz an hep yeni yeni seyler ortaya atiliyor örneyi 1600 yillik tarihli mor gabriel manastirimiza el atiliyor ve en kiymetli olan manastirimiz elimizden almak isteniyor eyerki devlet tarafindan bu gibi hadiseler olacaksa nasil dönmeyi dusunuruz ki ve demeki geri dönusumuz zor gibi dir su an ve bu gibi olaylar cok görünüyor saygilar
 
Kimden: koray  88.232.209.***
3.02.2014 15:14:23
Cevap: Sizce Süryaniler Köylerine Geri Dönebilir mi?
syani köylerinde şuan kürtler var kürtlerinde o topraklardan çıkıp kürtlere vermesi olanaksız gibi gözüküyor.
 
CEVAP YAZ - Onaylı Üyelik Gerektirir
isim:
konu:
cevap:
   

   


© Copyright 2008 www.suryaniler.com
tasarım: Web Tasarım